Visoki trigliceridi su uz kolesterol i krvni pritisak jedan od glavnih indikatora kardiovaskularnog zdravlja. Ako su povišeni, povišene su i vaše šanse da ćete imati problema sa srcem i krvožilnim sistemom.
Zbog toga je važno da ih što prije smanjite, ali srećom to nije tako težak pothvat. Promjena načina ishrane je najčešće dovoljna da vratite masnoće u krvi u normalno stanje. Sljedeći savjeti će vam pomoći u tome:
- smanjite broj kalorija i smršavite par kilograma (ako imate visoke trigliceride šanse su da ste također i pretili jer jedno najčešće ide s drugim. Gubitak barem 5kg će vam pomoći da smanjite trigliceride)
- izbjegavajte slatku hranu i slatka pića (vrlo je teško biti umjeren u ovakvim hranama, a većina ljudi nije svjesna koliko kalorija unese ispijanjem slatkih gaziranih sokova. Svaki višak se pretvara u trigliceride)
- smanjite unos zasićenih masti, a transmasti izbacite skroz (transmasti su najštetniji oblik masti, a nalaze se u pakiranoj ili prženoj hrani poput čipsa, krekera, pomfrita, nekih vrsta margarina, krofni i raznih kupovnih slatkiša)
- ograničite unos alkohola ili potpuno prestanite jer i on doprinosi rastu triglicerida
- krećite se više (pronađite vremena za barem 30 minuta fizičke aktivnosti na dan, idite u šetnje ili na posao pješke ako vam je blizu, radite u vrtu ili vježbajte u teretani. Fizička aktivnost može pomoći da snizite i trigliceride i kolesterol u krvi)
- jedite ribu ili kupite omega 3 kapsule (mast koja se nalazi u ribi je nezasićena i smanjuje razine triglicerida)
Omega 3
Iako smo ih već naveli, omega 3 masnoće zaslužuju svoj poseban podnaslov u ovom tekstu. Razlog za to je što i doktori propisuju omegu 3 na liječnički recept jer dokazano snižava trigliceride. [1] Kapsule omega 3 ribljeg ulja su vjerovatno najlakši način za smanjivanje triglicerida i ako ćete išta zapamtiti iz ovog teksta onda neka bude to. Savjetuju se doze od 1 do 4 grama dnevno, ovisno o tome koliko su vam povišeni trigliceridi. Liječnik će vam preporučiti najbolju dozu. Ribe koje su najbolji izvori Omega 3 masnih kiselina su: tuna, skuša, losos, jesetra, cipal, strijela, inćuni, srdele i pastrmka. Laneno ulje također sadrži omega 3 masti.
Dobre masti i loše masti
Zasićene masti se nalaze u hranama poput: mesa, maslaca, kakao maslaca, tvrdog sira. Iako same po sebi nisu loše za zdravlje, trebali biste ih ograničiti u svojoj prehrani jer ćete tako lakše smanjiti trigliceride.
Trans masti su posebna vrsta masti industrijski modificirana tako da ima duži rok trajanja. Ove masti su nažalost dokazano loše za srce i trebate ih skroz izbaciti iz prehrane. Nalaze se najčešće u margarinu (iako ne u svim vrstama), u čipsu, pomfritu, nekim slatkišima, krekerima i mnogim fast food hranama. Ove masti biste trebali izbjegavati u potpunosti.
Polinezasićene masti se nalaze u prirodnim hranama poput orašastih plodova, sjemenki suncokreta i sezama, kikiriki maslaca. Ove masti su među najzdravijima, ali umjerenost je poželjna.
Mononezasićene masti su tečne na sobnoj temperaturi. Nalaze se u maslinovom ulju, avokadu, bademovom ulju. Dobar korak prema zdravlju bi bio da počnete kuhati s maslinovim uljem umjesto standardnih ulja u kuhinji.
Lijekovi
Pored omega 3 kapsula doktor vam za smanjenje triglicerida može propisati i niacin i lijekove koji se nazivaju fibrati i statini. Iako su fibrati i statini jako učinkoviti u smanjenju kolesterola i triglicerida, oni mogu imati i neželjene posljedice poput boli u mišićima, povišenih enzima jetre ili probavnih smetnji.
Zato bi vam prva opcija u smanjivanju triglicerida uvijek trebala biti promjena ishrane, omega 3 kapsule i niacin. Niacin je obični vitamin B3 i nema značajnih posljedica osim privremenog rumenjenja lica kod nekih osoba.