Cink je mineral koji se u organizmu nalazi u jako sitnim količinama. Bez obzira na to, on je jako bitan za normalnu funkciju tijela i njegov nedostatak može izazvati brojne posljedice. Većina cinka se nalazi u mozgu, mišićima, kostima, bubrezima, jetrima, prostati i oku.
Tijelu je potreban cink za:
- Održavanje jakog imuniteta
- Proizvodnju proteina i DNK
- Rast i razvoj (u djetinjstvu i trudnoći)
- Zacjeljivanje rana
- Osjećaj mirisa i okusa
Izvori cinka u hrani
Cink se nalazi većinom u životinjskim proizvodima ali može se naći i u nekom voću i povrću. Daleko najbolji izvor cinka su kamenice.
Najbolji izvori cinka sa iznosima na 100 grama proizvoda su:
- Kamenice – 90.8mg (605% dnevne vrijednosti)
- Teleća jetrica – 11.2mg (75%)
- Sjemenke bundeve – 10.3mg (69%)
- Sjemenke sezama – 7.2mg (48%)
- Junetina – 4.9mg (33%)
- Pileća jetrica – 4.0mg (27%)
- Bademi – 3.5 mg (24%)
- Kikiriki – 3.3mg (22%)
- Svinjetina – 2.4mg (16%)
- Mliječna čokolada – 2.3mg (15%)
- Pileći batak – 1.8mg (12%)
- Grašak – 1.2mg (8%)
Nedostatak cinka
Manjak cinka je čest problem u nerazvijenim zemljama i odgovoran je za smrti velikog broja djece zbog oslabljenog imuniteta koji vodi do infekcija i proljeva. U razvijenim zemljama nedostatak cinka je rijetka pojava jer prehrana je bogatija i raznovrsnija.
Simptomi manjka cinka su: oslabljen imunitet, spor rast i spolno sazrijevanje kod djece, slab apetit, mentalni problemi, lezije na koži ili očima.
Većina osoba ne treba suplementirati sa cinkom ako jedu dovoljno mesa. Smatra se da su vegetarijanci pod rizikom od blagog manjka cinka. Ako ne jedete meso, pobrinite se da jedete dovoljno orašastih plodova i sjemenki da budete sigurni da vam ne fali cinka.
Dnevne potrebe cinka
Preporučene dnevne vrijednosti cinka ovise o starosti i spolu osobe. Za razliku od kalcija, kalija ili magnezija koji se obilno unose u količinama od nekoliko grama, cink je jedan od minerala koji se nalazi u sitnim tragovima u tijelu. Dnevne potrebe su izražene u miligramima:
- 0-3 godine: 3mg
- 4-8 godina: 5mg
- 9-13 godina: 8mg
- 14-18 godina (dječaci): 11mg
- 14-18 godina (djevojke): 9mg
- Odrasli muškarci: 11mg
- Odrasle žene: 8mg
- Trudnice: 11mg
- Dojilje: 12mg
Odrasle osobe mogu uzimati i do 40mg bez negativnih posljedica ali treba napomenuti da dugotrajan i visok unos cinka smanjuje apsorpciju bakra i željeza.
Imunitet i prehlade
Cink je jedan od najvažnijih nutrijenata za funkciju imuniteta. Osobe koje imaju manjak ovog minerala su pod rizikom za upalu pluća i druge infekcije.
Uzimanjem tableta cinka ili hrana bogatih cinkom možete skratiti trajanje prehlade ako se sjetite da ih uzmete u roku od 24 sata od nastanka prehlade. [1]
Cink za potenciju
Razlog zašto su kamenice postale poznate kao afrodizijak je taj što su jako bogate cinkom. One neće djelovati na svakoga isto, ali ako ste imali nedostatak cinka u prehrani doživjet ćete jaču potenciju i libido od kamenica ili tableta cinka. Cink igra važnu ulogu u zdravlju spolnih organa i proizvodnji hormona kao što je testosteron.
Protiv bolesti oka
Neke studije pokazuju da bi suplementacija cinkom mogla smanjiti rizik od makularne degeneracije, bolesti oka koja nastaje u starosti. [2]